SYSTEM OŚWIATOWY GMINY

OŚWIATA - PODSTAWOWE PARAMETRY

174

Liczba dzieci objętych nauczaniem przedszkolnym w wieku 3-6 lat

69 %

Współczynnik skolaryzacji przedszkolnej


Wskaźnik określa stosunek liczby dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w wieku 3-6 lat  w placówkach prowadzonych przez Gminę Malechowo w ogólnej liczbie dzieci w tym wieku z terenu gminy

13,71

Średnia liczebność oddziałów w szkołach podstawowych


Wskaźnik określa ilu uczniów przypada przeciętnie na 1 oddział klasowy.

2,23

Średnia liczba etatów nauczycielskich na oddział w SP


Wskaźnik określa ilu nauczycieli przypada przeciętnie na 1 oddział klasowy.

425

Liczba dzieci w szkołach podstawowych

80 %

Współczynnik skolaryzacji w szkołach podstawowych


Wskaźnik określa jaki odsetek dzieci objętych obowiązkiem szkolnym pobiera naukę w szkole podstawowej.

6,15

Liczba uczniów na etat nauczycielski w szkołach podstawowych


Wskaźnik określa ilu uczniów przypada na 1 etat nauczycielski w szkole podstawowej. 

2,39

Wskaźnik efektywności zatrudnienia nauczycieli


Wskaźnik określa ilu uczniów potrzeba, aby sfinansować 1 umownie liczony etat nauczyciela.

SYSTEM OŚWIATOWY GMINY MALECHOWO W roku szkolnym 2021/2022

W 2022 r. Gmina Malechowo była organem prowadzącym dla dwóch publicznych szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi oraz dwóch zespołów szkół, w skład których wchodziły przedszkola i szkoły podstawowe. System oświatowy gminy w roku szkolnym 2021/2022 tworzyły:

Organizacja szkół i przedszkoli w roku szkolnym 2021/2022

W związku z konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy do placówek oświatowych w Gminie Malechowo przybyli uczniowie z Ukrainy. Pierwszą szkołą, która przyjęła uchodźców z Ukrainy była Szkoła Podstawowa w Lejkowie, w której pierwszy uczeń z Ukrainy pojawił się 14 marca 2022 r. Według danych z Systemu Informacji Oświatowej za miesiąc maj 2022 r. w placówkach oświatowych przebywało łącznie 26 uczniów i przedszkolaków z Ukrainy, w tym: SP Lejkowo 14 osób, ZSP Malechowo 9 osób, SP Niemica 2 osoby i ZS Ostrowiec 1 osoba.

PRZEDSZKOLA

Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Dzieci w wieku 3-5 lat mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego, natomiast dzieci w wieku 6 lat mają obowiązek odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego. Zapewnienie warunków do spełniania obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego oraz realizacji prawa do wychowania przedszkolnego jest zadaniem własnym gminy. 


Aktualnie obowiązuje Uchwała nr X/76/2019 Rady Gminy Malechowo z dnia 11 czerwca 2019 r. w sprawie ustalenia planu sieci przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych przez Gminę Malechowo, od dnia 1 września 2019 roku.


W Gminie Malechowo dzieci objęte były opieką przedszkolną w:


Dyżur wakacyjny w roku szkolnym 2021/2022 w miesiącu sierpniu pełnił  oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej w Niemicy, zajęcia odbywały się w 1 grupie.

SZKOŁY PODSTAWOWE

W Gminie Malechowo funkcjonowały dwie szkoły podstawowe i dwa zespoły szkół. Aktualnie obowiązuje Uchwała nr X/68/2019 Rady Gminy Malechowo z dnia 11 czerwca 2019 r. w sprawie ustalenia planu sieci szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Malechowo oraz określenia granic ich obwodów, od dnia 1 września 2019 roku.

Kadra pedagogiczna oraz pracownicy administracji i obsługi

120,17

Liczba etatów pracowników ogółem zatrudnionych we wszystkich szkołach i przedszkolach prowadzonych przez gminę w roku szkolnym 2021/2022

82,07

Liczba etatów nauczycieli zatrudnionych we wszystkich szkołach i przedszkolach prowadzonych przez gminę w  w roku szkolnym 2021/2022

38,1

Liczba etatów pracowników administracji i obsługi zatrudnionych we wszystkich szkołach i przedszkolach prowadzonych przez gminę w roku szkolnym 2021/2022

Nauczyciele wg stopnia awansu zawodowego w 2022 r.

Rok szkolny 2021/2022 był ostatnim rokiem obowiązywania dotychczasowego systemu awansu zawodowego nauczycieli. W lipcu i sierpniu 2022 r. wprowadzono nowe przepisy prawa, obowiązujące od 1 września 2022 r., na mocy których zostały zlikwidowane dwa stopnie awansu – nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy. Zastąpił je status nauczyciela początkującego. 5 nauczycieli uzyskało wyższy stopień awansu zawodowego. 3 nauczycieli uzyskało stopień nauczyciela mianowanego. 


W ramach doskonalenia zawodowego nauczyciele doskonalili posiadane umiejętności, aktualizując umiejętności wcześniej zdobyte i uzyskując nowe. Ważnym elementem tego procesu był wzrost efektywności pracy szkoły poprzez systematyczny, profesjonalny i efektywny rozwój kadry pedagogicznej oraz zdobywanie kwalifikacji do nauczania dodatkowych przedmiotów, co w efekcie ułatwia prowadzenie polityki kadrowej jak i znalezienie zatrudnienia przez nauczycieli.

Baza lokalowa oraz stan wyposażenia szkół