CZYTELNICTWO GMINNE

54

Liczba zorganizowanych lekcji bibliotecznych dla szkół podstawowych

30 848

Liczba zbiorów bibliotecznych 

749

Liczba zakupionych książek 

24 578

Liczba zbiorów opracowanych komputerowo

9 078

Liczba odwiedzin fizycznych

143

Liczba odwiedzin wirtualnych

7 662

Liczba wypożyczeń na zewnątrz

1 793

Liczba egzemplarzy udostępnionych na miejscu

Dotacja podmiotowa dla Bibliotek Publicznych
w 2022 r.:

600 000

+22,70%

do roku 2021

Zdjęcie dwóch kobiet siedzące pod choinką i trzymające laptopa.
Zdjęcie laptopów.

Projekt „Sieć na kulturę w podregionie koszalińskim"

Biblioteka w ramach projektu otrzymała sprzęt elektroniczny w postaci 6 laptopów, który zostanie wykorzystany do celów edukacyjnych oraz rozwijania umiejętności komputerowych użytkowników korzystających z oferty biblioteki. 


Na przełomie sierpnia i września 2022 r. Biblioteka zrealizowała projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.2. „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”), którego głównym celem było:


W ramach projektu przeprowadzono szkolenia (31 godzin) z tematu „Korzystanie z cyfrowych usług na zaawansowanym poziomie” dla młodzieży w wieku 10-16 lat. Zajęcia odbywały się w przestrzeni online z wykorzystaniem platformy Teams. Uczestnicy poznali kluczowe zagadnienia związane z wykorzystywaniem narzędzi online. Dowiedzieli się, jakie są dostępne aplikacje umożliwiające składanie wniosków i załatwianie spraw administracyjnych, jak prowadzić i zarządzać elektronicznym kontem bankowym. Zdobyli kompetencje związane z dostępnością usług online oraz wyjaśnione zostały podstawy cyberbezpieczeństwa i bezpiecznego nawigowania w sieci.

działalność edukacyjna, kulturalno-oświatowa i promocyjna biblioteki

Spotkania edukacyjne

Zdjęcie grupowe dzieci podczas warsztatów literackich.

Warsztaty literackie z pisania HAIKU

8 czerwca 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Lejkowie i w Szkole Podstawowej w im. mjr. Ryszarda Markiewicza ps. „Mohort” w Malechowie odbyły  się warsztaty z pisania Haiku, organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Malechowie. Zajęcia prowadził, znany słupski pisarz Daniel Odija

Na początku spotkania, uczniowie zapoznali się z sylwetką pisarza, jego twórczością i procesem powstawania książki. Następnie pisarz opowiedział o sposobie tworzenia Haiku, dzieci miały stworzyć własne wiersze z wylosowanych słów. Powstały zabawne połączenia opisujące piękno przyrody. W drugiej części spotkania uczniowie musieli zaprezentować własne Haiku.  

Spotkanie autorskie z Danielem Odiją.
Zdjęcie grupowe z Danielem Odiją.

Spotkanie autorskie z Danielem Odiją

17 maja 2022 r. w Domu Wiejskim w Ostrowcu, odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Danielem Odiją. Pisarz ciekawie opowiadał o literackich inspiracjach i początkach swojej twórczości, opisał jaki wpływ na jego utwory miały przeżycia z okresu młodzieńczego oraz geneza powstawania najważniejszych książek. 


Daniel Odija (ur. 1974) – prozaik z wykształcenia pedagog, scenarzysta komiksowy, autor słuchowisk, sztuk teatralnych, komentarzy do filmów dokumentalnych oraz animator kultury. Autor zbiorów opowiadań Szklana huta (2005), Przezroczyste głowy (2018) oraz powieści Ulica (2001), Tartak (2005), Niech to nie będzie sen (2008), Kronika umarłych (2010) oraz Pusty przelot (2021). Za swoją twórczość wielokrotnie nagradzany. Dwukrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nike. Jego proza została przetłumaczona na kilkanaście języków. 

Zdjęcie przedstawia otwarta książkę i napisana w niej dedykację.

Narodowe czytanie

Gminna Biblioteka Publiczna w Malechowie po raz kolejny włączyła się w obchody akcji Narodowego Czytania - akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP. Lekturą jedenastej już  odsłony były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. 

Zdjęcie mężczyzny trzymającego otwartą książkę.
Zdjęci dziewczynek grających w grę planszową.

Dzień Języka Ojczystego

21 lutego przypada Dzień Języka Ojczystego. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie i jej Filiach odbyły się ciekawe zajęcia dla najmłodszych czytelników. Ten dzień przypomina nam o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka. Dodatkowo w ramach akcji promującej ten wyjątkowy dzień Biblioteka na swoim profilu na FB zamieściła film na którym pracownik Biblioteki czyta „Bogurodzicę”. Bogurodzica to średniowieczna polska pieśń religijna i najstarszy zachowany wraz z melodią polski tekst poetycki. 

Konkursy

imprezy biblioteczne

Cykliczne spotkania z czytelnikami we wszystkich bibliotekach Gminy Malechowo to, m.in. Pasowanie na Czytelnika uczniów klas pierwszych, „Światowy Dzień Pluszowego Misia”, zajęcia plastyczne w filiach bibliotecznych w Niemicy, Lejkowie, Ostrowcu, dyskusje nad książką w filii w Lejkowie czy „Cała Polska Czyta Dzieciom” i Narodowe Czytanie. Imprezy te na stałe weszły w program pracy edukacyjnej, kulturalno-oświatowej Bibliotek. 

Biblioteka wzięła udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy oraz organizowanym przez Urząd Gminy w Malechowie „Festiwalu kolorów”, gdzie biblioteka wystawiła swoje stoisko z atrakcjami dla dzieci i nie tylko.

Zdjęcie dzieci w sali przedszkolnej.
Zdjęcie dzieci w fotoramce WOŚP.
Zdjęcie dzieci w sali bibliotecznej.